Han blir ny chef på Xeikon

PUBLICERAD: 2 mars 2023
UPPDATERAD: 2 mars
Robert welford har varit på företaget sedan 2018. Foto: Xeikon.

Det blir Robert Welford som får ta över rollen som chef för det belgiska företaget Xeikons digitala avdelning.

– Jag är väldigt stolt över att få möjligheten att anföra detta industriledande teknikföretag som har varit en pionjär inom digitaltryck sedan starten, säger han i ett pressmeddelande.

Robert Welford har varit på företaget sedan 2018 då han började som ansvarig för forskning och utveckling, det är också den tjänsten som han nu lämnar.

Vill vidareutveckla

Under sin tid på Xeikon har han översett arbetet med teknik-, bläck- och tonerutveckling samt printprocesser och projektledning. Detta vill han vidareutveckla när han nu kliver upp i rollen som chef.

– Det här är en spännande industri att vara en del av, men som för alla andra företag är jag säker på att vi kommer ha vår beskärda del av utmaningar och påfrestningar när marknaden utvecklas och våra kunders behov förändras. Därför kommer Xeikon att fortsätta sitt orubbliga uppdrag med att stödja tryckerier och konverterare med verktygen de behöver för att framgångsrikt navigera in i framtiden och få deras företag att växa – inom etiketter, wellpappförpackningar och grafiska material.

Senaste nytt

Faktorer för framgång: färg, fart och flexibilitet

Marabu tror starkt på sitt nya storformatsmärke Liyu. En av fördelarna är flexibiliteten i hur man kan utrusta maskinerna för stora volymer eller spännande bläckuppsättningar. Men finns det intresse för neon och fluorescerande färger? 

FotoJet---2025-11-12T143615.355
Faktorer för framgång: färg, fart och flexibilitet

Braille är en intressant nischmarknad

Braille – eller punktskrift, som läses med fingrarna av synskadade – kan i princip produceras av vilken UV-skrivare som helst som kan lägga färg i flera lager.

DCS_01
Braille är en intressant nischmarknad

Förvärv: Antalis styrker sin position inom textiltryck

Antalis köper nederländska Texo Trade Services.

tts-banner
Förvärv: Antalis styrker sin position inom textiltryck

Rekordstark period för Billes Tryckeri: "All time high"

Billes tryckeri i Mölndal har stark vind i seglen. Det senaste året har de investerat stort i bland annat den nya hybrida storformatsskrivaren från Fujifilm som ökat kapaciteten markant. Idag har Billes den enda Eurosize offsetpressen i Norden som används för att trycka affischer för kollektivtrafiken i Sverige, Norge och Danmark.

BillesDSC_1958
Rekordstark period för Billes Tryckeri: ”All time high”

Läs vidare

Canon utvecklar sitt partnerkoncept

Canon Svenska signalerar stora förändringar:
✔️Franschisemodellen avvecklas ✔️Ny partnerstruktur ✔️Fokus på tillväxt

Christer Byfors -43
Canon utvecklar sitt partnerkoncept

Webbinarium: Därför är toner­teknologi här för att stanna

Torsdagen den 13 november kl. 09.00 (CET) arrangerar Xeikon ett kostnadsfritt webbinarium på engelska med titeln "Why is toner technology here to stay for label and packaging printing". Webbinariet arrangeras i samarbete med vår systertidning Packnews.

Frank-Jacobs-900x600-1
Webbinarium: Därför är toner­teknologi här för att stanna

Två nya delmässor får premiär på Fespa i Barcelona

I maj nästa år hålls Fespa. Mässan har temat ”The place for experts” som ska betona Fespa som global mötesplats för expertis, affärsutveckling inom tryck och visuell kommunikation. I veckan presenterades två nya delmässor som kommer lanseras i Barcelona.

FotoJet---2025-11-05T132301.202
Två nya delmässor får premiär på Fespa i Barcelona

Här är vinnarna i Publishingpriset – och tryckerierna bakom

Under tisdagen hölls Publishinggalan på Berns Salonger i Stockholm. Bland annat vinner Elanders pris för sin egentryckta årsredovisning. Här är alla vinnare där det framstår vem som tryckt bidragen.

Berns_skymnNY2000
Här är vinnarna i Publishingpriset – och tryckerierna bakom