
Förlagshuset Nordens Grafiska i Malmö har hamnat på obestånd.

I våras stängdes Förlagshuset Nordens Grafiska sin produktion i Malmö. Istället fungerade företaget som ett säljkontor och la ut produktion på ett bokbinderi i danska Randers. Så sent som 2023 hade företaget ett femtontal anställda.
Nu har bolaget blivit försatt i konkurs.
– Det är tråkigt, vi var ”det sista svenska bokbinderiet”, säger ägaren Max Ohlsson, i ett mejl till Sign&Print.
Han berättar att pandemin blev en svår prövning i kombination med att Skatteverket ville ha tillbaka sina anståndspengar.
Sign&Print har har varit i kontakt med det danska bokbinderiet som skriver i ett mejl att de för diskussioner med det svenska bolagets företrädare om en fortsättning av samarbetet men att inget är bestämt.
Förlagshuset Nordens Grafiska startade 1974 som en fortsättning av gamla Förlagshuset Norden som framför allt producerade uppslagsböcker och andra finare böcker som Nordens Familjebok och Lilla uppslagsboken.







