2013 blev ett mycket bra år för Studentlitteratur AB

PUBLICERAD: 18 augusti 2014
UPPDATERAD: 18 augusti

Studentlitteratur AB

 

Kurslitteraturjätten Studentlitteratur AB släpper sin årsredovisning för räkenskapsåret 2013, och resultaten är positiva. Studentlitteraturs verksamhet består av förlagsverksamhet för skola och universitet samt kompetensutveckling för yrkesverksamma.

 

Bolaget uppger att man utvecklats väl under 2013, och att deras position som branschledande utgivare av kurslitteratur för universitet och högskola har befästs. Utöver detta har man parallellt fortsatt sitt arbete med att bredda verksamheten till att även innefatta kurslitteratur för skolan (grundskola+gymnasium) samt kompetensutveckling för yrkesverksamma. Företaget anser att det finns rum för ytterligare expansion inom nämnda områden framdeles, då man känner att efterfrågan är, och kommer fortsatt vara, god under de kommande åren.

 

En ökning av externa inkomster från 266,9 (2012) till 283,4 (2013), motsvarande 6,4 %, tyder på god verksamhetsutveckling.

 

Under året har utbildningsföretaget JL Utbildning AB förvärvats och fusionerats in i studentlitteratur. Inkråmsförvärv av kurslitteratur har under samma period gjorts av Stundentförbundet Näringsliv och Samhälle (SNS) samt Nordstedts Kursboksutgivning.

 

 

Nedanstående siffror är tagna från årsredovisningen och gäller koncernen.

 

[Miljoner kronor]

 

Total omsättning: 292,6 (276,5) = +5,8 %

 

Nettoomsättning: 284,0 (267,9)

 

Resultat efter finansiella poster: 24,9 (20,5)

 

Rörelseresultat: 25,4 (20,9)

 

Vinstmarginal: 8,5 % (7,4 %)

 

Soliditet: 44,0 % (43,6 %)

 

Summa eget kapital: 86,5 (78,9)

 

Summa eget kapital och skulder: 196,5 (181,0)

 

Kortfristiga fordringar: 30,5 (27,8)

 

Kortfristiga skulder: 106,7 (99,5)

Senaste nytt

SPG vill köpa stort antal tryckerier i år

Scandinavian Print Group planerar att köpa sex till åtta tryckerier i Tyskland under 2026. Det säger Esben Mols Kabell, vd, till Sign&Print.

Esben-Mols-Kabell-2025
SPG vill köpa stort antal tryckerier i år

Mediekoncern gör unik satsning på digitaltryck

Den nordiska mediekoncernen är först i världen med att satsa på digital tidningsproduktion i den här skalan.

Morten-Kringler
Mediekoncern gör unik satsning på digitaltryck

Hexis lanserar ny skärprogramvara

Visionen är ett verktyg utvecklat av montörer – för montörer.

DSC_2421
Hexis lanserar ny skärprogramvara

Lessebos kommunikationschef ny ordförande för Paper Profile

Organisationen är ett internationellt verktyg för miljövarudeklaration för pappersprodukters miljöprestanda.

EbbaIngvarsson_LesseboPaper-2
Lessebos kommunikationschef ny ordförande för Paper Profile

Läs vidare

Starkt resultat trots motigt år

Ett klart försäljningstapp, men 2020 blev ett bättre år än väntat för JCDecaux som är verksamma inom utomhusreklam över hela Sverige.

Starkt resultat trots motigt år

Danagård förbättrar rörelseresultat

Danagård Litho med säte i Ödeshög snyggar till rörelseresultatet men tappar en femtedel av omsättningen, visar 2020 års bokslut.

Danagård förbättrar rörelseresultat

Byrå rasade 50 procent

Kostnadsbesparande åtgärder präglade 2020 för marknadsföringsbyrån Retail House Sweden som fick se det sammanlagda försäljningsvärdet reduceras med 50 procent.

Byrå rasade 50 procent

Uppköpt tryckeri fick försäljningstapp

Stockholmstryckeriet AJ E-Print, som numera ingår i Scandinavian Print Group, försämrar resultatet och tappar 25 procent i omsättning, visar bokslutet 2020.

Uppköpt tryckeri fick försäljningstapp